Fx piyasalar

Dün Dolar'daki toparlanmayla çoğu Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimi günü negatif bölgede kapattı.

USD/TRY: Dün Dolar'daki toparlanmayla çoğu Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimi günü negatif bölgede kapattı. Bu sabah ise Evergrande'nin vadesi cumartesi günü dolacak olan kuponun ödemesini gerçekleştirerek, temerrüde düşmesini önlemesi risk iştahını kısmen destekliyor. Diğer yandan, ABD'de birkaç teknoloji şirketlerinin bilançosu beklentilerin altında kalsa da açıklanan bilançoların yaklaşık %80'i beklentilerin üzerinde. Bu kapsamda, bu aralar risk iştahını domine eden bilançolar, piyasalarda risk iştahının en azından bozulmasını engelleyebilir. Bununla birlikte dünkü Dolar yükselişine karşın Dolar endeksi (DXY) aylık ortalamasının altında kalmaya devam ediyor. Bugün yurtdışında küresel imalat ve hizmet PMI verileri izlenecek. Fed Başkanı'nın konuşması ve Rusya Merkez Bankası faiz kararı izlenecek diğer gelişmeler. Yurtiçi tarafta ise dün TCMB faiz kararı takip edildi. TCMB, politika faizini 200 baz puan indirimle %16 seviyesine çekti ve arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığını vurguladı. Beklentiler bu toplantıda 50-100 baz puan faiz indirimi olarak şekilleniyordu. Kararın ardından kurda sert yükseliş gözlenirken, TL sepet bazında (1 USD 1 EUR ortalaması) %3,1 oranında değer kaybetti. TL'de değer kaybının bu sabah da devam ettiğini izliyoruz. Teknik olarak bakıldığında, 9,53 desteğinin altında sarkma yaşanmadıkça 9,73 hedefte kalabilir. Diğer yandan, 9,53 seviyesinin kırılması durumunda ise 9,41 desteğine kadar geri çekilme yaşanabilir.

EUR/USD:  Risk iştahında net bir bozulma gözlenmezken, dünkü kısmi yükselişe karşın Dolar endeksi (DXY) aylık ortalamasının altındaki zayıf görüntüsünü koruyor. Bir süredir takip ettiğimiz ve aylık ortalamanın geçtiği 1,1610/20 bölgesini destek yapmaya devam eden parite de söz konusu desteğin üzerinde hareketini sürdürüyor. Küresel imalat ve hizmet PMI verileri ile Fed Başkanı'nın konuşmasının izleneceği günde EURUSD'de 1,1610 desteğinin altına sarkma yaşanmadıkça  50 günlük ortalamanın geçtiği 1,1710 bölgesi hedefte kalabilir. Ara direnç de 1,1685 seviyesinde. Diğer yandan, 1,1610 desteğinin kırılması durumunda  ise düşüş belirginleşebilir ve 1,1575 ilk etapta hedef olabilir.

XAU/USD: Dün Dolar'daki kısmi yükselişe karşın değerli madende bir baskı gözlenmedi. Bu sabah ise Dolar hafif baskı altında kalırken, değerli maden yükselişte. Teknik olarak önemli dirençlerine yaklaşan değerli maden 1.795 - 1.800 bölgesini aşması durumunda yükselişini ivmelendirebilir ve 1.816 seviyesini hedefleyebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde ise 1.783 ve 1.774 sıralı destekler olarak izlenebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma